הפרד ומשול גרסת 2018

לו היינו שומעים על מדינה אקראית ברחבי הגלובוס בה משקיעים תקציבים ומחשבה בבניית גדרות אטומים בגובה שני מטרים  להפרדת חיילים וחיילות בבסיסי צבא היינו כנראה מרימים גבה ותוהים לעצמנו על איזה עניין לא פתור זה יושב אנשי המדינה הזו.

תוצאת תמונה עבור הדרת נשים

לו היינו שומעים על כך שמשרד החינוך של אותה המדינה דורש גם הוא להפריד בין בנות לבנים בבתי ספר יסודיים בטורניר "משחקים של פעם" היינו כנראה פוסקים שמדובר במקום עם הפרעה נפשית שדורשת התערבות מקצועית  של אנשים טיפול בדחיפות. כנראה, היינו גם מתנחמים בכך אנחנו, לעומת המדינה הפרימיטיבית הזאת, חיים אחרת.

לצערי אין כאן נחמה.  ולא מדובר במדינה נידחת. המדרון החלקלק של ההדתה כבר עושה את עבודתו נאמנה, סוחף יותר ויותר קורבנות, כאן, ממש בביתנו.

תמונה קשורה

"המדרון החלקלק" הוא אחד המושגים האהובים עלי במיוחד. הוא מדויק וחד בכל מצב בו אירוע אחד זעיר וקטן, דבר שלרוב לא מתייחסים אליו, מתעלמים מפאת חוסר חשיבותו,  גורר את הנוגעים בדבר טיפ-טיפה למטה. שם מתרחש עוד אירוע שולי כביכול וגם הוא בתורו, סוחף מטה במהירות הולכת וגוברת. אלו שמתריעים  מראש  על כיוון לא טוב – לרוב זוכים ליחס של ביטול.  כשסוף סוף מתעוררים מספיק קולות שמבינים את חומרת המציאות החדשה כבר מאוחר מדי לעצור.

המושג האהוב עלי מייצג היטב את סיפורם של המגדר והדת בישראל. זה מתחיל בקטן ולרוב מסתתר במסווה של הבקשה לכבד.  ואיכשהו תמיד זה כבוד חד צדדי. כבוד אוטומטי לדתיות ולמסורת. כבוד אותו אנשים חילוניים למדו והפנימו מגיל צעיר, כחלק מעולם הערכים עליהם גדלו – ערכי חופש, דמוקרטיה, קדמה, ליברליות, עבודה ושאפתנות, "חיה ותן לחיות".  העניין הוא שבהקשר הדתי אין הדדיות. לעולם לא דובר על כבוד לחילוניות ולערכים אותם היא מייצגת. לרבים אולי אפילו שילוב המילים "ערכים חילוניים" יכול להישמע מוזר.

תוצאת תמונה עבור ‪liberty equality fraternity‬‏

B.R. Ambedkar

אבל חילוניות רחוקה מלהיות העדר ערכים. היא דווקא רוויה בהם: ערכי שוויון וצדק, ידע וקדמה, חופש מחשבה ופעולה, אחריות האדם על עצמו, על חייו ועל ילדיו. אחריות האדם על שליטה במחשבותיו ודחפיו. (נכון, יש מי שנכשלים בשליטה זו ומקומם במקומות מעצר ו/או טיפול רציני. אבל אין ספק שלא הדת היא שעוצרת את חסרי השליטה מלבצע את זממם).  וכן, גם כבוד לזולת. דבר, שכנראה מסביר את הקלות הבלתי נסבלת בה מונחתות ההחלטות ההזויות ביותר בשיא הטבעיות על האוכלוסייה החילונית בארץ.

כמעט מצליחה להתנחם מכך שבית ספר של ילדיי וכל בתי הספר באזור חתמו על דרישה לבטל את ההפרדה  המגדרים של ילדים כתנאי להשתתפותם בטורניר המדובר. משמח לראות שיש עוד כמה וכמה מנהלות ומנהלים שלא חששו להשמיע את קולה של השפיות. אבל המחשבה על 32 מנהלות.ים  נוספות.ים אשר בחרו לא להצטרף לדרישה מעביר בי תחושת צמרמורת תהייה ההופכת לחרדה. לא ברור לי כיצד אפשר לשתוק מול הדרישה המופרכת.

הדרת הנשים והילדות מהופעות, אירועים, בסיסי צה"ל, מקומות עבודה, משחקי ספורט, מפגשי תלמידים, תחבורה ציבורית מהווה נזק למצבה החברתי של ישראל, לאופיה, תרבותה  ולעתידה.  המדרון החלקלק של ההדתה לוקח אותנו מאות שנים אחורה בזמן. חייבים להתעורר ולעצור אותו לפני שיהיה כאן חשוך מדי.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s