המלצות ילדים ברוח ספרות שווה

בפוסט ההמלצות הראשון בחינוך שווה החלטתי לארח כמה ילדים וילדות שהתנדבו למשימה. השיח והמודעות למגוון הדרכים בהן יכולים להופיע בנים ובנות בספרים לא חדש אצלנו בצהרון, בין היתר מאז ניסוי הספרים הגדול שלנו.

pexels-photo-267586

לרגל יום האישה העלנו שוב את הנושא לדיון וקפצנו למדף הקרוב לבדוק מהם הספרים שמספרים על בנות שכדאי להמליץ עליהם. השאלות המנחות ששאלתי את הילדים היו לדוגמא "מה אהבת בספר?", "מה הספר מלמד בעיניך?", "מהן התכונות או המעשים שהדמויות עשו שהרשימו אותך במיוחד?".

נועה, בת 9

"הלן ואני", מאת טל בן-שחר ושירלי יובל-יאיר, איורים איה גורדון-נוי, מתוך הסדרה "גיבורים אמיתיים".959074(1)

הספר מספר על הלן קלר, ילדה שהתעוורה ונהיתה חירשת בגיל שנתיים. הייתה לה מורה בשם אן סאליבן, שהמציאה שיטה ללמד את הלן לדבר ולהבין אחרים. בסיפור המסגרת משפחה אחת יוצאת לטיול במערה ובאמצע נכבים להם הפנסים. הילדים נלחצים, אבל האבא מתחיל לספר…

אהבתי שהלן קלר לא התייאשה והמשיכה ללמוד ולעשות המון דברים מעניינים וחשובים. הרגשתי שהיא לא נתנה לבעיות שלה למוטט לה את החיים. היא המשיכה לטייל בעולם ולתקשר עם אנשים, למרות הקשיים והבעיות שלה.

"דיאן ואני", מאת טל בן-שחר ושירלי יובל-יאיר, איורים איה גורדון-נוי, מתוך הסדרה גיבורים אמיתיים973972

הספר מספר על דיאן פוסי, שנסעה לג'ונגל לחיות עם קופים. בסיפור מסגרת ילד, שהולך לישון אצל חבר באמצע הנסיעה מתחיל לחשוש ואימו מספרת לו… דיאן נסעה לחיות עם גורילות למרות הפחד ולמרות שאז כולם חשבו שגורליה היא חיה רעה. המשפט שהכי אהבתי בספר הוא "לפעול למרות הפחד, לפעול איתו ביחד".

דן חריף, בן 7

"בבה כבשת המסעות", מאת אפרים סידון, איורים בפלסטלינה מאת איתמר טל.717-200120b

הספר עצמו מתעסק בעולם ומלמד הרבה.  התמונות עשויות מפלסטלינה וספוג וזה שימוש חוזר בספוגים וזה לא פשוט להכין כזאת כבשה. זה טוב להתחלת לימוד קריאה. הסקרנות של הבבות יכולה לעניין גם את הקוראים. הספר מדבר על כמה כבשים שהן לא יודעות אם יש עוד כבשים בעולם הזה. ואז הבבה החכמה והכתומה הציעה שהבבה (הכבשה) הכחולה תצא לבדוק את זה. היא נותנת לנו דוגמא אישית לחוזקה וסקרנות. גם כשהייתה סופת ברקים היא לא הפסיקה ולא ויתרה והמשיכה לנסוע. כל הסיפור הזה מספר על סקרנות. זה יכול ללמד ילדים קצת יותר לשאול שאלות. בסוף הספר רשום מה בבה הייתה לוקחת לטיסה וזאת רשימה מצחיקה.

יובל חריף, בת 9

"החתולה המכושפת", מתוך הסדרה בלה דונה,  מאת  רות סימס, 970828

החתולה של בלה דונה נעלמת והיא דואגת לה מאד. היא יוצאת לחפש אותה, תולה מודעות ברחוב, עושה קסמים מחוץ לביתה, אפילו שאסרו את זה עליה. אני אוהבת בספר הזה שבלה דונה חכמה מאד, למשל היא מצליחה לעשות לבד קסם שאמורים לעשות רק בזוג וגם אמיצה. זהו ספר מרתק, לא יכולתי לעזוב אותו. למדתי מהספר הזה שאם איבדתי משהו אני צריכה לחפש בכל דרך, לשאול אנשים ולא לוותר. קראתי עוד ספרים בסדרה, כמו "סמטת קובן" ו"יותר מדי קסמים" וגם הם מעולים בעיניי.

מתגלגלת, קומיקס, מאת ויקטוריה ג'יימסון

download

הספר מספר על ילדה בשם אסטריד שחולמת להיות רולרדרבית (שחקנית במשחק בו רוכבים על רולרבליידס) אך היא רבה עם חברתה הטובה. מה תעשה? בספר יש חמש בנות ושני בנים, שהם דמויות משניות. אהבתי את הספר כי הבת, למרות שנקעה את  רגלה, המשיכה והתגברה על זה.  למדתי מהספר שלא להתייאש. הבנות מוצגות טוב כי הן אמיצות וחזקות.  אני ממליצה על הספר כי הוא מלמד שצריך להשקיע ולהתאמץ.

 

*ספרות שווה היא קבוצת פייסבוק בניהול של טל ברייר בן-מוחה, מלברת הספר "לביאת. הקבוצה העוסקת בייצוגים המגדריים בספרי ילדים ומקדמת ספרות ילדים שוויונית ואיכותית. ממליצה בחום להיות חלק!

https://www.facebook.com/groups/safrutshava/